טקטופ נותני החסות

מושג השבוע: פורבוניה

פוברפוניה

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”4535″ img_size=”medium” alignment=”center”][vc_column_text]

מושג השבוע: פוברפוניה
בגיל ההתבגרות מתרחשים שינויים גופניים רבים. בין היתר הלרינקס (תיבת הקול) משתנה וגדל, דבר המשפיע על הקול שלנו והופך אותו לעמוק יותר. קולותיהם של גברים יורדים לרוב באוקטבה שלמה ( לדוגמה מ B3 לB2) בעוד אצל נשים השינוי קטן יותר (לדוגמה מB3 ל A3). השינוי הדרמטי אצל בנים נובע מהשינוי המבני בלרינקס אשר גדל בצורה הרבה יותר משמעותית מאשר אצל בנות. מיתרי הקול מתעבים ומתארכים אצל הבנים מ15 ל23 מ”מ ואצל הבנות – מ-15 ל 17 מ”מ. אצל גברים זווית הלרינקס לאחר גדילתו חדה יותר וכך סחוס התריס (הגרוגרת) בולט יותר.
עקב השינויים אשר תוארו, נערים רבים חווים במהלך גיל ההתבגרות שבירות קול. ישנם גם נערים שאצלם הקול ״לא מתחלף״, הווה אומר שהם עדיין מדברים בקול ילדי גבוה, ״פלצטו״ או ״רגיסטר/קול ראש״ כאשר הלרינקס כבר בוגר. זוהי הפקה קולית אשר נוצרת כאשר שריר ה Cricothyroid אשר מותח את המיתרים הוא הדומיננטי בהפקה ולא שריר ה Thyroarytenoid אשר מהווה את גוף המיתר. תופעה זו נקראת פוברפוניה (מלשון puberty – התבגרות) או Mutational Falsetto. הפקת קול זו יכולה לגרום למאמץ של שרירי הגרון והצוואר. שימוש ממושך בקול שאינו תואם את מאפייני הלרינקס החדשים יכול לגרום לכאבים ועייפות קולית.
מה עושים כאשר קיים חשד לפוברפוניה?
ראשית חשוב מאוד להיבדק על ידי רופא אף אוזן גרון אשר מתמחה בהפרעות קול, ולוודא שלא קיימת בעיה אורגנית בלרינקס . במקרים מסוימים ייתכן והמתבגר יופנה לאנדוקרינולוג לבירור הורמונלי. במידה ולא נמצאה בעייה גופנית, הטיפול המומלץ הוא טיפול קול על ידי קלינאי תקשורת בעלי הכשרה מתאימה. לרוב, הגישה הטיפולית תהיה קודם כל לגשת אל הקול ״החדש״ דרך קולות שאינם לתקשורת כמו שיעול, כחכוח וצחוק. יחד עם זאת, קיימים מקרים בהם המטופל מתקשה ״לוותר״ על הקול שסיגל לעצמו בהתבגרות והתרגל לדבר בו עד כה. במקרה כזה יש מקום להשתמש בטכניקות נוספות כגון מניפולציות לרינגיאליות כדי להגיע לקול המתאים למטופל ולעיתים יש צורך גם בליווי פסיכולוגי על מנת לעזור למתבגר במעבר זה.
לסיום יש לציין כי אצל בנות קיימת תופעה שונה הנקראת Childlike Speech in Adults שמקורה איננו במיתרי הקול אלא בתהליך התהודה. ועל כך- במושג אחר .

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row]

הצטרפות לאיגוד

במידה ואתם רוצים להצטרף לאיגוד לחצו על כפתור בקשת הצטרפות לאיגוד.
האם אתם כבר חברים? או מעוניינים בחידוש החברות?
פשוט לחצו על כפתור התחברות לאזור האישי.