טקטופ נותני החסות

מושג השבוע: פיתוח שמיעה מוזיקלית

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”2575″ img_size=”medium” alignment=”center”][vc_column_text]

פיתוח שמיעה מוזיקלית – מלאכת החיזוק של יכולת התקשורת המוזיקלית

” מילון מונחים”:
– מצלול: למצלול מספר משמעויות. כאן נתייחס אליו כאל אלמנט מוזיקלי של שני תווים או יותר המבוצעים בו זמנית (מצלול הרמוני) או בזה אחר זה (מצלול מלודי). לחיצה על שלושה קלידים בפסנתר בו זמנית תפיק לדוגמא מצלול של שלושה תווים. מצלול של שני תווים נקרא מרווח.
– לימודי הרמוניה: שיעורים בהם נלמדים בין השאר שמות המצלולים הנפוצים וייצוגם בכתב (תווים), ואופני השימוש הנפוצים בהם בסגנונות המוזיקה השונים.
פיתוח שמיעה הוא תהליך בו האדם לומד לפגוש שמיעתית תוכן מוזיקלי בלתי מוכר, לפענח אותו ולהפוך אותו בהדרגה למוכר (זמין לזיהוי אינטואיטיבי ולשימוש מוזיקלי). ככל שהאבחנה השמיעתית משתפרת, האדם מתחזק הן בהיקף המצלולים המוכרים לו, והן במיומנות הטכנית להעביר את המצלולים מהצד ה’זר’ ל’מוכר’ – וכך פוטנציאל היצירה וההנאה שלו ממוזיקה גדל.
פיתוח שמיעה כולל שלושה תחומים:
1. רכישת ‘אוצר מילים’ שמיעתי – היכרות מעמיקה עם מצלולים המאפשרת זיהוי שלהם (האם נעשה בהם שימוש בתוך שיר), אפיון (איך המצלול הזה נשמע/מרגיש סובייקטיבית. נעים\צורם, דימוי (‘לשמוע’ את המצלול בדמיון כמו שניתן לדמיין פנים) ושימוש בעיסוק המוזיקלי היומיומי (לכתוב איתם שיר, לבצע אותם על הכלי) כולל בזמן אמת (לזהות או לבצע מיידית וללא היערכות).
2. רכישת מיומנויות להתמודדות עם מצלולים לא מוכרים
3. חידוד רזולוציית השמיעה ברמה הטכנית (לחזור במדויק על תו, לזהות אם שני תווים הם זהים ואם לא – מי בתדר גבוה מהשני, ופירוק מצלול לתווים מהם הוא מורכב. אין עיסוק בעוצמת צליל.
אם נקביל לימודי מוזיקה ללימודי שפה, שיעור הרמוניה יקביל לשיעור עיוני של אוצר מילים ותחביר, שיעור הלחנה או אלתור יקביל לביטוי היצירתי והאישי של השפה ושיעור פיתוח שמיעה יהיה גשר המתווך בין השניים. כך – “אוצר המילים והתחביר” מקבל יותר משמעות והקשרים שישמשו את המוזיקאי לביטוי עצמי ולהבנה של הסביבה (בשיעורי אלתור או הלחנה ובמהלך הקריירה בפועל).
שמיעה מפותחת פירושה רגישות מחודדת למוזיקה על רבדיה השונים, יכולת הקשבה מוזיקלית מפותחת ומעל לכל – יכולת לתקשר מוזיקלית באופן מלא: באופן פנימי (כפי ששליטה בשפה משפיעה על עושר העולם הפנימי) ועם הסביבה.
לרשות המורה עומדים אין ספור כלים לשיפור ההיכרות עם מצלול, וביניהם: הרחבת ההקשר (‘המרווח הזה כנראה יישמע לנו צורם משום ש… או לחלופין יישמע רגוע לאחר המרווח הזה…’ – לימוד ‘אנליטי’), או ‘תרגילי בזק’ שבהם התלמיד צריך לזהות את המצלול בתוך צמד, עם היזון חוזר מידי והשמעת התשובה הנכונה (לימוד לא מודע).
כתבה: תמר שרק ערכה: פנינה ארנטל עיצבה: מיטל קליקה- חיון

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row]

הצטרפות לאיגוד

במידה ואתם רוצים להצטרף לאיגוד לחצו על כפתור בקשת הצטרפות לאיגוד.
האם אתם כבר חברים? או מעוניינים בחידוש החברות?
פשוט לחצו על כפתור התחברות לאזור האישי.