טקטופ נותני החסות

השפעת תרופות מסוג רטלין על הקול

מאת ד”ר טלי לנדאו זמר

האם תרופות יכולות להשפיע על הקול שלך?

ישנן תרופות שיכולות להשפיע על תפקוד הקול. תרופות אלו יכולות להיות תרופות מרשם, תרופות ללא מרשם וכן תוספי תזונה מבוססי צמחים. במידה שרופא רושם לך תרופה שיכולה להשפיע בצורה שלילית על קולך, כדאי לשקול יחד עם הרופא את התועלת מהתרופה אל מול ההשפעה השלילית, אם קיימת, על הקול.

מרבית התרופות משפיעות על הקול מאחר שהן גורמות ליובש של הרירית המצפה את מיתרי הקול. מיתרי הקול זקוקים לסיכוך (לובריקציה) לצורך תפקוד תקין. אם הרירית המצפה את מיתרי הקול מתייבשת, ההפקה הקולית עלולה להיות בעייתית. לכן אספקת לחות למיתרי הקול (הידרציה) היא מרכיב חשוב כל כך לבריאות הקול.

בנוסף, תרופות יכולות להשפיע על הקול באמצעות השפעה על כלי הדם של מיתרי הקול והגברת הסיכון לשטף דם או בצקת במיתרי הקול.

לאחרונה נשאלנו לגבי השפעת תרופות נפוצות בקרב סטודנטים דוגמת אטנט, ריטלין, קונצרטה ולימוגי’ן על הקול.

המשותף לתרופות אלו הוא איבר המטרה שלהן – מערכת העצבים המרכזית. עם זאת מנגנוני הפעולה שלהן ותופעות הלואי שלהן שונות:

תערובת של מלחי אמפטמינים היא תרופה המשוּוקת בישראל בשם המסחרי אטנט ומיועדת לטיפול בהפרעות קשב וריכוז ובהיפראקטיביות. כמו כן משמשת התרופה לטיפול בנרקולפסיה.

לתרופה השפעה מעוררת על המוח והחומרים בה חופפים בחלקם עם סמים מעוררים דוגמת ספיד, קריסטל ומת’ (קיצור של מת’אמפתמין).

מעבר להשפעה הרצויה על מערכת העצבים המרכזית התרופה יכולה להשפיע גם על מערכות אחרות בגוף באופן דומה לזה הנגרם כתוצאה מרמה גבוהה של אדרנלין (כמו שמרגישים כשמפחדים מאד או מאוהבים מאד…). בין שאר תופעות הלואי האפשריות (לחץ דם גבוה, דפיקות לב, הפרעות במערכת השתן ומערכת העיכול, חרדה ופרנויה) יתכן גם יובש בפה.  הפרעה בקול או צרידות אינן מדווחות בספרות הרפואית כתופעת לואי ישירה של התרופה אולם באופן עקיף יובש בפה ובריריות של דרכי הנשימה, כולל הריריות של מיתרי הקול, יכול להשפיע על איכות הקול.

תמיד חשוב להקפיד על הידרציה (שתיה מרובה) אולם אם את/ה נוטלים אטנט ומרגישים יובש בפה חשוב במיוחד להקפיד על השתיה, בעיקר שתיה של מיים בלי קפאין ובלי אלכוהול.

מתילפנידט היא תרופה המיועדת לטפל בהפרעות קשב וריכוז ובהיפראקטיביות.   התרופה משוּוקת בכמה תכשירים מסחריים ששונים זה מזה במינון ובמשך הפעילות שלהם בגוף דוגמת ריטלין או קונצרטה.  

בדומה לאטנט גם ריטלין וקונצרטה מכוונות למערכת העצבים המרכזית אולם משפיעות על מערכות רבות נוספות כגון מערכת הלב וכלי הדם, מערכת העיכול, מערכת הנשימה והשפעה על המערכת הסימפטטית המתווכת על ידי אדרנלין.

אין דיווחים משמעותיים בספרות הרפואית על השפעה שלילית ישירה של תרופות אלו על הקול אולם תיתכן השפעה בצורה עקיפה.  למשל דווח כי ריטלין יכול לגרום לשיעול. שיעול    בהחלט לא בריא לקול. כמו כן יכול לגרום ליובש בפה ולצרבת שלהם השפעה עקיפה על הקול.

לסיכום:

יש להיות מודעים להשפעתן של תרופות על איכות הקול באופן ישיר או עקיף. תופעות הלוואי לא מופיעות אצל כל אחד ולא בהכרח באותו אופן אצל מטופלים שונים.

יש לשקול את התועלת המופקת מהתרופות לעומת תופעות הלוואי המתלוות אליהן הן בתחום הקול והן בתחומים אחרים.

ניתן למזער את השפעותיהן השליליות של התרופות על ידי רמת מודעות גבוהה יותר להשפעתן האפשרית, והתאמת שינויים בהרגלי החיים לצמצום ההשפעה השלילית אם מתרחשת.

שנהיה כולנו בריאים!

ד”ר טלי לנדאו זמר

הצטרפות לאיגוד

במידה ואתם רוצים להצטרף לאיגוד לחצו על כפתור בקשת הצטרפות לאיגוד.
האם אתם כבר חברים? או מעוניינים בחידוש החברות?
פשוט לחצו על כפתור התחברות לאזור האישי.