טקטופ נותני החסות

אגדות בתוך הספקטרום – וויטני יוסטון

וויטני יוסטון – אגדות בתוך הספקטרום

מאת: ארמת ארנהיים-שרון

 

מה קורה כאשר זמרת מחפשת צבע קול מסוים, למשל של זמרת מסוימת?

 

לאחרונה ניסיתי להתאים את הספקטרום האקוסטי של התלמידות והתלמידים שלי לספקטרום המודל חיקוי שלהן/ם וחיפשתי נתונים אקוסטיים שיעזרו לי לקרב ביניהן/ם. הדוגמא הספציפית בכתבה הקטנה הזו כפי שאולי חשדנו, היא וויטני יוסטון האגדית. ו…בואו נצא מנקודת הנחה שאותה הזמרת שאני עושה איתה את העבודה הזו כבר פיתחה קואורדינציה בריאה בשרירי הגרון, והיא מוכנה לחקור צבעים וסגנונות שונים בקולה.

 

בסגנון POP או במיוחד כל סוג של belting בין אם מדובר בסאונד יותר “מיקסי” או “בהיר” או “צועק” (או כל שם שנראה לך נכון בהתאם לטכניקה שלך) זה בדרך כלל כרוך ב CQ גבוה (משך סגירה ארוך יותר בכל מפגש של שפתות הקול/ מיתרי הקול). זה הבדל חשוב מן השירה הקלאסית שבה קולות נשיים משיגות שירה עוצמתית עם CQ נמוך יחסית. אז כפי שאמרתי … יש לאמן את הקואורדינציה הנכונה והבריאה בשרירי הגרון בשביל לצלוח את המשימה שעומדת לפנינו.

 

ועוד דבר, שלא יאשימו אותי בחיקויים…. כמובן שכל זמרת וזמר חייבים למצוא את הצליל הייחודי שלהם, ליצור אומנות המשקפת את האישיות שלהם! אבל פה מדובר על עבודת הכנה טכנית טהורה שתחשוף אפשרויות נוספות בקול ועוד שליטה בגוונים. הרי גם בביונסה יש קצת מאטה ג’יימס ועוד כל מיני זמרות אחרות, האוזן שלנו סופגת והגוף שלנו לומד המון מחיקוי. אז למה לא לחקור….זה כיף!

מהי המשימה העומדת בפנינו? להשתמש בנתונים אקוסטיים מתוך הספקטרום כדי להצליח לעשות מה שוויטני עושה. היכונו לחפירות….

וויטני יוסטון האגדית שרה את הצליל רה (D5) באסטרטגיות שונות במהלך הקריירה שלה. זה מעניין כי בהופעות הראשונות שלה היא דוחפת את התהודן הראשון שלה להגביר את ההרמוניה השנייה (אוקטבה מעל גובה הצליל שהיא שרה), וזה תכלס מה שהיינו מצפים משירת BELTING.

במילים אחרות היא משתמשת בחלל התהודה שלה כדי להדגיש צליל עילי מסוים. ומאוד נפוץ בשירת בלטינג להדגיש את ההרמונייה השנייה, שזה הצליל העילי שמופיע אוקטבה מעל ה PITCH.

 

*תהודן – זו מילה שאני המצאתי בעת דיון וחיפוש פירוש למילה הלועזית FORMANT. בדיונים עם הקלינאית פנינה ארנטל הצעתי את התרגום הזה והייתה התלהבות מרובה. לכן שאני אומרת תהודן ראשון אני מתכוונת לטווח תדרים הראשון שחלל התהודה שלנו מדגיש.

 

עם זאת, אם נסתכל ונקשיב ל “I HAVE NOTHING”;

יש לה דחיפה ברורה על ההרמוניה השלישית (אוקטבה וחמישית מעל גובה הצליל שהיא שרה). וויטני ידועה ביכולת שלה להגיע אף יותר גבוה מרה (D5) בשיר הזה ואפשר לשמוע שמדובר בצלילים גבוהים עוצמתיים עם איכות של “קול החזה” אך קצת שונה מהופעותיה המוקדמות וטיפה פחות “צעקני”. בשביל לעשות מה שוויטני עושה בשיר הזה נצטרך להציב את התהודן השני על ההרמוניה השלישית ולהגביר את התדרים סביב 1700-2000Hz. התנועה הטובה ביותר עבור זה היא “e” אבל אני מציעה אסטרטגיה עם שני שלבים.

 

דוגמה:

 

התנועה “O” עובדת היטב בתחילת האימונים כי היא מאפשרת למקם את התהודן הראשון מתחת לגובה הצליל המושר (כך חלל התהודה שלנו לא יוכל להתמקד בהרמוניה השנייה בלבד) ו בדרך כלל בקול הנשי יאפשר לאחד התהודנים הגבוהים יותר להדגיש את ההרמוניה השלישית. (דרך אגב, זה לא קול עם גרון נמוך מאוד – הגרוגרת לא צריכה להיות מאוד נמוכה). אחרי שהחלפנו את התנועה בצליל רה ל “O” בהצלחה, ניתן להתקדם באיטיות ולהרחיב את השפתיים לכיוון התנועה “e” כדי לאפשר לתהודן הראשון לחזור לתמונה ולהדגיש את ההרמוניה השנייה, בזמן שהתהודן השני עדיין מדגיש את ההרמוניה השלישית (וגם כאן אין צורך להעלות את הגרון ולשנות את הפוזיציה של הגרוגרת באופן קיצוני). וויטני לפעמים מרחיבה את השפתיים לכיוון “e” ושומרת על ההרמוניה השנייה ולפעמים שומרת על שפתיים רפויות, בתנועה יותר דומה לשווא ומתמקדת בהרמוניה השלישית בלבד.

ניתן גם לראות בתמונה מעל (ליד קו הסמן הירוק) כי ההרמוניה החמישית שלה מודגשת. זה טווח אקוסטי שמתייחסים אליו הרבה כ “טוואנג” – תמיד סביב 3100 עבור ויטני. אז בתרגילי ההתחממות אנחנו בהחלט צריכים לכלול תרגילי שמעודדים “טוואנג” כדי להכין את הקרקע ועל הדרך גם ולהאריך משך הסגירה של שפתות הקול.

 

החזקת מעמד? כל הכבוד!

ניתן לשאול שאלות ולהגיב בעמוד הפייסבוק שלי

הצטרפות לאיגוד

במידה ואתם רוצים להצטרף לאיגוד לחצו על כפתור בקשת הצטרפות לאיגוד.
האם אתם כבר חברים? או מעוניינים בחידוש החברות?
פשוט לחצו על כפתור התחברות לאזור האישי.