טקטופ נותני החסות

אגדות בתוך הספקטרום – ברונו מארס

ברונו מארס – אגדות בתוך הספקטרום

מאת: ארמת ארנהיים-שרון

 

בכתבה קודמת הזכרתי כי לוויטני יוסטון יש הדגשה עקבית סביב 3100Hz, ניתן להניח שמדובר באיכות ב”טוואנג / RING”. ונחשו מה? כך גם ברונו – ממש באזור 3100Hz!!

 

אז כל מה שאמרתי על וויטני בפעם האחרונה בנושא ה”טוואנג” חל גם עליו, מלבד הבדל עיקרי אחד: היות שהוא זמר עם קול גברי (אם כי קול טנור גבוה) הוא שר בתדרים נמוכים יותר, והצלילים הגבוהים והמרשימים שלו ממוקמים אחרת וזה ישפיע על איך שנתייחס לעבודה עם התהודן הראשון והשני.

 

התהודנים שלנו (FORMANTS/ הדגשות של חלל התהודה) לאו דווקא רחוקים מאוד בין קול גברי לנשי לעומת ההבדלים בין גובה הצליל המושר והסולמות. לדוגמה בתנועה “e” עבור קול גברי ונשי יהיו תהודנים סביב 500Hz ו 2000Hz. אבל כאשר וויטני שרה “e” ב D5 נקבל תוצאה אחרת מאשר ברונו ישיר את אותה תנועה על A4. התנועה תישאר זהה ותגביר תדרים דומים אבל ברור שההרמוניות (גובה הצליל) ישנו את הספקטרום כולו.

בצליל D5 וויטני תגביר את ההרמוניה השלישית על ה “e”, אבל ברונו ב A4 צפוי להגביר את ההרמוניה הרביעית אך ורק עבור ההבדל הזה. יש לציין כי כאשר הוא הולך עד C5 גבוה ומתקרב לגבהים של וויטני הוא אכן עובר לאסטרטגיה של ההרמוניה השלישית כמו וויטני.

הנה C5 גבוה בקטע “I WAS WRONG” מן השיר “WHEN I WAS YOUR MAN”.

באותו שיר במילים “Never, never gonna clean up the mess I made” שמתחיל עם A4 ניתן לראות את הרמוניה השנייה והרביעית מוגברות:

לפעמים ההרמוניה השנייה שלו חזקה יותר ולפעמים זה הרביעית. כך או כך, אם אנחנו רוצים לאמן איכות תהודה כזו אנחנו צריכים לוודא שההרמוניה הרביעית מקבלת אנרגיה. שוב תנועת “e” היא פתרון נהדר, עכשיו אפשר להבין למה זה כל כך פופולרי בשירה המודרנית לשיר עם פה גדול ופתוח לכיוון תנועה “e”. הבעיה היא aהרבה זמרים מתמקדים רק בהרמוניה השנייה ולא מנצלים את התהודן השני שלהם קרוב ל 2000Hz.

 

מה ניתן לעשות לגבי זה?

במקרה זה הייתי מתחילה בתנועת “i” במהלך תרגילי החימום ומאפשרת לשפתיים להתפשט, כך לאט לאט נתקרב לתנועה “e”, אבל נשמור על התהודן הראשון נמוך מספיק כדי שההרמוניה השנייה לא תהיה הדבר הכי חשוב עבור חלל התהודה שלנו. אפשר גם לנסות לשיר את השורה כמו “Now I nyever” אז כבר בתוך המשפט המשחק של התהודה בין “i” ל “e” יעודד את האסטרטגיה של ברונו.

מלבד ה”טוואנג” שכבר הזכרתי, אני לא שומעת CQ (משך סגירת שפתות קול / מיתרי קול) ארוך במיוחד בקולו של ברונו. זוהי רק תיאוריה! אם הוא יסכים להיבדק עם EGG אני אדע בוודאות אבל עד אז, רק על סמך מה שאני שומעת לאו דווקא הייתי עובדת עם קולות גבריים על מסת שריר גבוהה יותר אלא על מתיחה ומצב יחסית דק בשפתות הקול/מיתרי הקול. אז בהחלט עם “טוואנג” אבל אולי בתרגילים לחפש סאונד של ילד שובב, אשר יעודד הגרון לעלות מעט גבוה יותר ולא יעמיס במסת שריר.

 

בכל אופן, אלה היו המחשבות שלי בנושא, אני מקווה שזה לא היה חנוני מדי, שקיבלת משהו מתוך זה!

 

ניתן לשאול שאלות ולהגיב בעמוד הפייסבוק שלי

הצטרפות לאיגוד

במידה ואתם רוצים להצטרף לאיגוד לחצו על כפתור בקשת הצטרפות לאיגוד.
האם אתם כבר חברים? או מעוניינים בחידוש החברות?
פשוט לחצו על כפתור התחברות לאזור האישי.